Önkormányzati Választások 2024 Lenti
Sabján Sándor Független Polgármesterjelölt LENTI

Aktuális információk

Egészségügy

Termelői piac, Őstermelők, Kisgazdaságok

Sport és szabadidő

Nézzünk néhány megvalósítható ötletet (folyamatosan frissülő tartalom):

Egészségügy:

Mindenek előtt érdemes megnézni a Dr. Hetés Ferenc Rendelőintézet Lenti honlapját (Lenti rendelő honlapja). Első szembetűnő dolog, hogy a megfelelő információ a weblapon nincs aktualizálva. Következő érdekesség a rendelési időpontok áttekintése, mintha félállásban dolgoznának több helyen, mert javarészt 4-6 órás munkaidő látható.

Érdekes az is, hogy városunkban a sebészeten nincs hétfőn rendelési idő, pedig a hétvégén többen is szenvedhetnek balesetet. És ez az osztály, amely a legtöbb beteget ellátja. Ortopédiai szakrendelés a honlap szerint szünetel. Nézhetnénk tovább ezen elkeserítő adatokat. A gyermekorvosok távolabbi városokból jönnek hozzánk. Igaz, hogy a beteg gyermekekhez is hívhatók a mentők, de sok esetben az ellátásuk érdekében el kell utaztatni őket Zalaegerszegre, vagy volt eset mikor a szülők, majdnem hogy megvárták az utolsó pillanatot.

Sajnos Magyarország egészségügyi helyzete országosan is több problémát vet fel. Az egészségügyi infrastruktúra sok helyen modern és jól kiépített, ami lehetővé teszi a hatékony és gyors ellátást. De nem Lentiben! Ezrét a lakosok jelentős hányada a zalaegerszegi, illetve egyéb magánklinikák, magánorvosi rendelők felkeresése révén jut egészségügyi ellátáshoz.

Lenti egészségügyi rendszerét "használó" lakosság is számos kihívással szembesül. Ezek közé tartozik az elérhetőség és az egyenlő hozzáférés kérdése, valamint az egészségügyi szolgáltatásokhoz való rendelkezésre állás időbeli korlátai. Emellett az egészségügyi infrastruktúra fenntartása és fejlesztése komoly anyagi terhet jelent az állam, és részben az önkormányzat számára. A demográfiai változások, mint például az öregedő lakosság és a krónikus betegségek terjedése további kihívások elé állítják a helyi egészségügyi rendszert. A szakorvoshiány és a háziorvos hiány egy olyan komoly problémává nőtte ki magát, melyre mielőbbi megoldást kell találni!

Lehetséges megoldásként kell felhozni, a mielőbbi háziorvosi pályázat újra gondolt kiírását. Esetlegesen a még egyetemi tanulmányait folytató orvosjelöltek felkeresését, ösztöndíj vagy egyéb támogatási mód kialakítását. További szakorvosok a helyi intézményben történő elérhetőségeinek kiterjesztése is segít a betegellátás területén.

Hangsúly kell fektetni az egészségmegőrzés és a betegségmegelőzés fontosságára, amely egyre inkább előtérbe kerül az egészségpolitikában.

Úgy vélem az egészségügyi ellátás területén az asszisztencia is fontos szerepet játszik a gyógyulásban, akkor, ha a munkaköréhez tartozó magatartást tanúsít. Többször voltam tanúja annak, mikor nem a szakorvos döntött a beteg állapotával kapcsolatosan, hanem a „kisegítő” személyzet. Eddig ennek azért nem lett komoly következménye, mert az amúgy testileg sérült beteg elment más rendelésre -főleg magánorvosi rendelés-. Vagy nem mert szólni! Viszont, ha valaki szóvá tette az érzéseit, azt nagyon negatívan kezelték! Miért csak egyoldalú ez is? A tükör hajlamos az igazságot mutatni! Nem tudom mit szólnának egyesek, ha a szemet szállítók csak a kuka csak egy részét vinnék el?! Vagy a takarítók nap mint nap a folyosó felét törölnék fel. Természetesen itt is sokan vannak, akik nem eszerint a gondolkodás szerint végzik munkájukat, önzetlenek és felelőségteljes gondolkodásúak.

Tehát helyi szinten mindenképp törekedni kell arra, hogy ne legyen mindig a magánorvosi ellátás a cél, sokak nem tudják kifizetni a 30-100 ezer forintos vizsgálatokat!

A háziorvosi ellátás bővítése mindenképpen szükségszerű, az elmúlt évek fejlesztései révén a megújult rendelők megfelelnek a mai kor követelményeinek. Természetesen a fenntarthatóság és a fejlesztési lehetőségek pénzigényesek, pályázatok és egyéb források felhasználása lehet segíteni ezen törekvésünket.

A jól működő és központi felügyeletű védőnői szolgálat esetében is a fejlesztési lehetőségeket figyelembe kell venni. A gyermeket várók és a kisgyermekes családok az információáramlás kapcsán jussanak több olyan „szakmai leíráshoz, dokumentációhoz”, amely elősegíti a gyermekvárás és a gyermeknevelés időszakát. Segíteni kell az anyákat és gyermekeiket a testi-lelki fejlődésükben, az esetlegesen fellépő pszichés problémák megoldásában. Találkozók, társalgások egyéb előadások -melyek online is elérhetők- szervezése és megvalósítása is sok segítséget tud nyújtani egy-egy esetben.

Röviden: az egészségügy fenntartása komoly pénzösszegek felhasználásával jár, de a lakosság munkaképességének megtartása, esetleges növelése érdekében ez egy szükséges „befektetés”.


Termelői piac, Őstermelők, Kisgazdaságok

A világban egyre fokozódó élelmiszerhiány, a génmódosított termékek, a „rovaralapú” és a vegyianyaggal telített élelmiszerek, a permetezés és műtrágyázás hatása alá kerülő termőföldek azt sugallják, hogy egyre nagyobb szükség van a helyi kiskertekben termelt „élelmiszerre”.

Ezért minden tekintetben hasznos a termelői piac „kibővítése”, akár több napos elérhetősége által.

A helyi élelmiszer előállításnak számos pozitív hatása van mind a húsok, mind a növényi olajok, mind a zöldségek, mind a gyümölcsök tekintetében. Frissesség és az íz fontos szerepet játszik, mivel a helyi termelőktől származó húsok általában frissebbek és ízletesebbek, mivel közvetlen forrásból kerülnek a fogyasztókhoz, minimalizálva ezzel a szállítás során bekövetkező minőségromlást.

A helyi élelmiszertermelés csökkentheti a szállítás során keletkező káros kibocsátásokat, ami hozzájárulhat a környezeti fenntarthatósághoz. A helyi gazdálkodás támogatása segíthet a helyi gazdaságoknak növekedni, és hozzájárulhat a vidéki közösségek életének fenntartásához.

Táplálkozási érték és frissesség tekintetében a helyi termesztésű zöldségek és gyümölcsök általában gazdagabbak tápanyagokban, mivel frissen és helyben szedik őket, így a tápanyagok nem vesznek, nem kell „nyersen” leszedni. A helyi termelők gyakran olyan növényfajtákat termesztenek, amelyek a régióra jellemzőek, így hozzájárulnak a helyi növényfajok sokféleségének megőrzéséhez. (Lásd. a pórszombati Kovács Gyula "bácsi" gyümölcsöse)

A helyi termelői piac és termelői vásár olyan közösségi hely, ahol az emberek találkozhatnak a termelőkkel, megismerhetik az élelmiszerek eredetét, és erősíthetik a helyi kapcsolatokat.

A termelői piacokon vásárolva a vásárlók közvetlenül hozzájárulnak a helyi „kisgazdaságok” fejlődéséhez és fenntarthatóságához. Ez segíthet a helyi kistermelőknek és gazdálkodóknak növekedni és túlélni a jelenlegi helyzetet.

A termelői piacokon gyakran találhatóak olyan termékek, amelyek nem vagy nehezen elérhetőek a nagyobb szupermarketekben. Ez lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy változatosabb és egészségesebb ételeket tegyenek az asztalra.

A termelői piac olyan hely, ahol a helyi közösség tagjai találkozhatnak, beszélgethetnek, és megoszthatják tapasztalataikat. Ez hozzájárul a helyi közösség összetartásához és szellemiségének erősítéséhez.

Mennyivel jobb lenne, ha válogathatnánk a sajtfélék, az állati húsból készült termékek, zöldségek – gyümölcsök, növényi olajok, virágok és palánták között, amelyeket helyi termelői piacon kínálnak. Ezek általában frissebbek és magasabb minőségűek termékek, mivel közvetlenül a környékbeli termesztőktől származnak. Ezáltal a vásárlók élvezhetik az ízletes és autentikus, különleges ízvilágú termékeket. Az így termesztett „alapanyagok” gyakran különleges ízekkel, textúrákkal és elkészítési módszerekkel rendelkeznek, így változatosságot és élményt nyújtanak a vásárlóknak. A helyi termesztők általában kisebb méretű gazdaságokban működnek, és gyakran fenntarthatóbb módszereket alkalmaznak a termékük előállításához. Ez lehet például a kevesebb vegyi anyag használata, a helyi alapanyagok felhasználása vagy a termelés környezetbarát módon történő megvalósítása.

Amennyiben a "kisgazdaság program" sikeresnek bizonyul, pályázati források révén kialakításra kell kerüljön egy olyan hűtőház, mely a gazdaságok által termelt termékeket (zöldség, gyümölcs) hosszab távú tárolásra alkalmassá teszi. Ez egy úgynevezett "bértárolásos" módszer lenne, vagyis a gazdálkodók a hűtőház bérelt helyein tudnák a termékeik minőségét hosszab távon megőrizni. E mellett lehetőségként csomagoló rendszer használatát is lehetővé tenné.

És miért ne lehetne Lentiben is EPER szezon, természetesen az eper mellett más bógyos gyümölcs is termesztésre kerülhetne. De egy gyümölcsös is kialakításra kerülhetne.


Sport és szabadidő:

A turizmus fontos szerepet játszik Lenti város életében. Mint azt a programleírásában is olvasható ezt a "lábat" még legalább két gazdasági ággal ki szeretném egészíteni.

A környékben, a városrészek közelében lévő erdők szélén több helyen található szép zöld terület, rét, amely igen alkalmas a kikapcsolódásra. Egyre nagyobb érdeklődés övezi a természetben előforduló energiákat, lásd Szent György energiapark. Ezen zöldterületeken is előfordulhatnak ilyen jellegű pozitív energiapontok, melyek az emberi szervezet számára hasznos energiákat nyújthatnak. Nem nagy befektetéssel lehetne kialakítani olyan pihenő övezeteket, energiapontokat, melyek a turisztikai szempontból előbbre vinnék a város ezen törekvését.

Az ilyen helyek elérését bicikliúton, sétányokon keresztül tehetnék meg azok, akik egy kis feltöltődésre vágynak, szabadidőjüket a természetben szeretnék eltölteni.

A Lentihegy városhoz közeli részén mountain bike pálya kialakítását tervezem, ahol nem csak a fiatalok hódolhatnak ezen sportágnak. Ezen törekvésem megvalósításában a helyi szervezetek segítségre is nagy szükségem lesz.

Pályázati források révén úgy gondolom, Lentiben is lehetne egy olyan KALANDPARK, melyet az ország távolabbi részéről is érdemesnek tartanának meglátogatni.

Szintén pályázati forrásokból kerülne sor a „szabadidőpark” kialakítására, ahol például szabadtéri kondipark, szabadtéri yoga illetve pilates hely, esetleg egy streetball pálya is megépülhetne.

Fontosnak tartom a múltban már sikeresnek bizonyult versenyek megrendezését, mint például a 24 órás biciklimaraton, vagy a mégrégebben szervezett sakk versenyek, a kézilabda tornák, kis- és nagypályás labdarugó tornák, az úszó versenyek és más egyéb soprtversenyek és események megrendezését propagálom. A teqball, a streetball, a tollaslabda, tengó és egyéb sportágak népszerűsítésére is törekszem, hogy minél több fiatal érezze jól magát és kerüljön a fejlődését segítő közösségbe.

A már meglévő "turista" útvonalak rekonstruciója és új útak kialakítása is cél számomra. A természet fontos az ember számára, a gyalogtúrák és a terepfútás is lehetőséget kinálnak -mind a fiatal, mind az idősebb korosztálynak- a kikapcsolódásra. Az elme harmoniája a természettel segít a problémák kezelésében és segíthet elszakadni a mindennapi stressztől. A természet közelsége, a friss levegő, a zöld növényzet jelentős hatást gyakorol mindazokra, akik élni fognak ezen lehetőséggel.

Szeretném erősíteni a szlovéniai sport- és civil szervezetekkel a már sajnos megkopott viszonyunkat és a város megújuló weblapján külön felületet biztosítani a "szomszédban" megrendezésre kerülő eseményekről. És ösztönözni fogom a város által megrendezésre került programok minél szélesebb körben való terjesztését.

A kutyás gazdákra gondolván jó lenne a városon belül egy olyan zárt terület (könnyen elérhető) – kutyafuttató, ahol a gondos gazdák kisállataikkal együtt jól tudnák érezni magukat, és főleg nyáron nem a forró aszfalton, térkövön kellene sétáltatni házi kedvencüket.


Vissza a lap tetejére